sobota, 19 czerwca 2010

Dżem pomarańczowy

W czasach mojego dzieciństwa pomarańcze były towarem deficytowym i  pojawiały się tylko w paczkach od Św.Mikołaja. Dziś pomarańczowe drzewa rosną w moim ogrodzie, a gałęzie uginają się pod ciężarem owoców, jest ich tak dużo, że rozdajemy je znajomym, a ja przygotowuje z nich mój ulubiony dżem pomarańczowy, którym zamierzam obdarować najbliższych.

Pomarańcze dokładnie myjemy i nakłuwamy widelcem na całej powierzchni, wkladamy do garnka lub miski i zalewamy zimną wodą pozostawiając je w wodzie na 4 do 6 dni (wodę zmieniamy 2 razy dziennie rano i wieczorem).
Następnie kroimy pomarańcze razem ze skórka w małe kawałeczki (pozbywamy się ewentualnych pestek), ważymy i na każdy kilogram owoców przygotowujemy 800 - 900 gr cukru.Pokrojone pomarańcze wkładamy do garnka o grubym dnie i zagotowujemy często mieszając, nastepnie dodajemy cukier i gotujemy na wolnym ogniu okolo godziny często mieszają, aż dżem zgęstnieje.Wkładamy gorący dżem do wygotowanych słoików , zakręcamy i przykrywamy kocem lub ręcznikiem do czasu aż całkiem wystygną.Gotowe:)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję, że tu zaglądasz!

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails